Czy odważysz się odkryć tajemnice zakopane pod piaskami Egiptu?

Czym są gry fabularne (RPG)?

Gry fabularne to przede wszystkim wspaniała zabawa w gronie znajomych lub rodziny. Wspólne przeżywanie przygód, odkrywanie tajemnic, misje kosmiczne, walka ramię w ramię z hordami orków czy ucieczka przed mafijnymi gangami; słowem: to wszystko, co zawsze chcieliście robić w piątkowe popołudnia.

Czym są gry RPG?

W RPG (z ang. role-playing games), czyli grach fabularnych, gracze wcielają się w stworzonych przez siebie bohaterów, aby następnie wkroczyć na ścieżkę licznych przygód, przygotowanych dla nich przez Mistrzynię bądź Mistrza Gry (w skrócie MG). MG koordynuje rozgrywkę, czuwa nad jej przebiegiem, opisuje świat dookoła, odgrywa role bohaterów niezależnych (czyli innych postaci pojawiających się w opowieści – np. jeżeli postać graczki chciałaby porozmawiać ze złodziejem, którego ścigała drużyna, odegra go MG) oraz prosi graczy o wykonywanie odpowiednich testów za pomocą kości. 

Gra polega na wspólnym opowiadaniu historii,
dowolnie kształtowanej oraz wymyślanej przez wszystkich graczy.

Jak wybrać świat?

Zadajcie sobie pytanie, czego oczekujecie od rozgrywki: jeśli chcecie rozwiązywać tajemnice i przeprowadzać detektywistyczne śledztwa w konwencji horroru, sięgnijcie po Zew Cthulhu. Jeśli macie ochotę na rozgrywkę pełną akcji osadzoną w mrocznej, dystopijnej przyszłości, sprawdźcie Cyberpunka RED. Jeśli natomiast szukacie niefrasobliwego, lekkiego systemu, który pozwoli się Wam wyluzować i przeżyć przy okazji kilka nostalgicznych chwil, zajrzyjcie do Tajemnic Pętli. Powstało wiele najróżniejszych systemów i każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Jakie są zasady w tej grze?

Zasady, na jakich działa dana gra nazywamy mechaniką. Każdy system ma swoją mechanikę, którą trzeba poznać przed pierwszą grą. Służy ona do rozwiązywania tzw. testów, czyli rzutów kośćmi. Zależnie od wyniku, postać odnosi sukces bądź ponosi porażkę, a MG przedstawia graczowi następujące po niej konsekwencje.

Przykład: Postać gracza rusza w pogoń za potworem, który ucieka po dachach. Staje na krawędzi budynku i chce przeskoczyć na drugą stronę. MG prosi gracza o wykonanie testu na Skakanie. Jeśli test się powiedzie, postać przeskakuje bezpiecznie na drugą stronę i kontynuuje pościg. W wypadku porażki potyka się, ześlizgujesz się z dachu, po czym ląduje w śmietniku, trochę się obijając. Potwór znika z oczu – uciekł, postać gracza nie da rady go już dogonić.

Skąd brać historie?

Zazwyczaj MG posługuje się wcześniej przygotowanym scenariuszem, jednak od graczy zależy, w jakim kierunku potoczy się opowieść. Do większości wydanych gier powstają dodatki ze scenariuszami, wiec na pewno coś dla siebie znajdziecie na początek, MG może również wymyślić własną historię! Jednak zachęcamy, żeby na początku wybrać jug gotową opowieść. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż każdy scenariusz posiada pewne założenia i zaplanowane przez MG wydarzenia, postacie graczy zawsze mogą go zaskoczyć, wpadając na nieszablonowe rozwiązanie każdego problemu. Piękno gier fabularnych, leży w ich nieskończonych możliwościach!

Podpowiedź: część systemów oferuje bezpłatne startery, dzięki którym możecie szybko rozpocząć rozgrywkę! Opis naszych systemów oraz linki do bezpłatnych starterów znajdziecie TUTAJ

Przed zagraniem w RPG-a należy zebrać drużynę!

W RPG-i możecie grać zarówno spotykając się ze znajomymi twarzą w twarz, jak i online. Oba sposoby mają swoje zalety, więc czy zasiądziecie razem przy stole, żeby porzucać kośćmi, czy zdecydujecie się na sesję przez internet, najważniejsze, żeby dobrze się bawić.

Gry fabularne to także okazja do poznania nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Zagraj z nami swoją pierwszą sesję!

Koordynujemy kilka przyjaznych, otwartych społeczności, gdzie zawsze możecie poprosić o poradę, zadać nurtujące Was pytania lub po prostu porozmawiać o swoim hobby. Na naszym Discordowym serwerze co dwa tygodnie odbywają się RPG-owe sesje, idealne dla początkujących, prowadzone przez naszych zaprzyjaźnionych MG.

Serdecznie zapraszamy Was do odwiedzenia poniższych miejsc, jeśli chcecie na dobre wkręcić się w świat gier fabularnych:

Grupy tematyczne

Ogólna grupa dla fanów RPG

Słowniczek RPG

Krótki słowniczek RPG, wyjaśniający podstawowe pojęcia związane z grami fabularnymi:

MG – Mistrzyni/Mistrz Gry; osoba prowadząca rozgrywkę, przygotowująca przygodę;
Graczka/Gracz – uczestniczka/uczestnik przygotowanej przez MG przygody; osoba wcielająca się w rolę swojej wymyślonej postaci;
Sesja – pojedyncza rozgrywka w grę fabularną;
Kampania – zbiór kilku sesji, tworzących i zamykających jeden wątek;
System – konkretna gra fabularna z własną mechaniką i światem, np. Zew Cthulhu, Tajemnice Pętli, Cyberpunk RED, Dungeons & Dragons
Rzut – turlanie koścmi ;)
Test – rzut, który sprawdza konkretną umiejętność postaci; od wyniku testu zależy powodzenie akcji wykonywanej przez postać;
Karta postaci – zbiór najważniejszych informacji nt. postaci, od danych personalnych, przez umiejętności, aż po cechy charakteru oraz historię;

Przykładowa sesja

Poniżej przedstawimy wam fragment przykładowej sesji w Zew Cthulhu, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące przebiegu rozgrywki.

MG – Hania

Graczka 1 – Zuza (gra policjantką o imieniu Margaret)

Gracz 2 – Piotrek (gra dziennikarzem o imieniu Chris)

Gracz 3 – Rafał (gra detektywem o imieniu Johnny)

MG: Wchodzicie do zadymionej, śmierdzącej papierosami piwnicy. Wokół rozstawione są stoły i krzesła, przy których siedzą dość elegancko ubrani ludzie. Mężczyźni mają na sobie garnitury, kobiety przechadzają się w luźnych, prosto skrojonych sukienkach po kolano. Pod ścianą gra zespół jazzowy, a za blatem stoi potężnie zbudowany barman. Nikt nie zwrócił uwagi na wasze przybycie, ludzie kontynuują rozmowy przy stolikach. Jest raczej głośno, wszyscy dobrze się bawią.

Zuza: Rozglądam się po sali w poszukiwaniu naszej starej znajomej. Czy coś rzuca mi się w oczy?

Piotrek: Ja też chcę się rozejrzeć.

MG: Zróbcie test na Spostrzegawczość.

Zuza i Piotrek rzucają kostkami, po czym porównują wyniki z wartością umiejętności Spostrzegawczość na swoich kartach postaci: Sukces!

MG: W kącie sali widzicie kobietę ubraną w luźne, garniturowe spodnie, koszulę i marynarkę. Na głowie nosi kapelusz, pomimo tego, że siedzi przy stole. W ręce trzyma długiego papierosa. Rozpoznajecie ją i macie pewność, że to Valencia.

Zuza: Wskazuję głową w jej stronę, żeby wszyscy na nią spojrzeli. “Hej, patrzcie. Znaleźliśmy naszą uciekinierkę.”

Piotrek: “Tak, też ją zauważyłem. Podchodzimy tak po prostu?”

Zuza: “Ja bym tak zrobiła, żeby znowu nam nie uciekła.”

Rafał: “A ja mam ochotę na szklaneczkę czegoś mocniejszego, moi drodzy.” Podchodzę do baru i zamawiam whiskey.

MG: Barman patrzy na ciebie spode łba, wycierając szklankę. “Ktoś ty? Nie widziałem cię tu wcześniej.”

Rafał: “Ależ pan markotny! Na imię mam Johnny. I to na razie powinno wystarczyć. Zaprosiła mnie tutaj moja przyjaciółka, pomyślałem, że napiję się czegoś, zanim do mnie dołączy.” Posyłam mu mój rozbrajający uśmiech.

MG: Ok, rzuć na Gadaninę.

Rafał rzuca kostkami i porównuje wyniku ze swoją kartą postaci: Porażka... 

MG: Barman warczy na ciebie: “Wynoś mi się stąd, Johnny, zanim zawołam, kogo trzeba.”

Rafał: “Proszę pana, po co te nerwy…”

MG: Barman odwrócił się od ciebie i zawołał czyjeś imię w stronę zaplecza. Moment później wychyla się stamtąd groźnie wyglądający człowiek w garniturze. Barman wskazał mu na ciebie. “Wypad z nim.”

MG: Chris, Margaret, widzicie, jak Johnny wraca do was zdenerwowany i bez swojej szklaneczki alkoholu.

Rafał: “Margaret, Chris...Chyba mamy problem.” Wskazuję im za siebie, na zbliżającego się do nas ochroniarza.

Piotrek: “Johnny, coś ty znowu narobił…” Czy Valencia nadal siedzi przy swoim stoliku?

A możesz wolisz posłuchać?

Systemy naszego wydawnictwa

W jaki system zagrać? Co jest dobre na początek? Możecie zacząć od wyboru świata albo gatunku, który najbardziej wam odpowiada: fantasy, sci-fi, a może detektywistyczne sesje w klimatach horroru? Na tej podstawie łatwo wybierzecie system w danej konwencji. Możecie zacząć również od systemu, który charakteryzuje się prostymi zasadami lub oferuje skróty zasad dla początkujących graczy (tzw. startery). Zawsze pozostaje także opcja, by rzucić kością i zdać się na los! Jeżeli nadal nie będziecie mogli się zdecydować, napiszcie do nas wiadomość, a my podpowiemy. :)

Poniżej znajdziecie listę systemów, które wydajemy w języku polskim. 

Zew Cthulhu RPG

Zew Cthulhu RPG

Śledztwo / odkrywanie tajemnic / horror / przedwieczna groza / dziwna magia

Kultowa gra grozy, inspirowana dziełami H.P. Lovecrafta. Jako Badacze Tajemnic wyruszycie tropem przerażających, przedwiecznych sekretów. Czy zdołacie ocalić świat przed tym, co nieuniknione?

Prosta mechanika, znany nam świat, wiele motywów znanych z kultury 

Od czego zacząć? Zestaw Startowy lub darmowy starter w PDF

WIĘCEJ INFORMACJI

Jedyny Pierścień

Jedyny Pierścień

Władca Pierścieni / przygody / podróż / fantasy / hobbity, elfowie i krasnoludowie

Wyrusz w podróż po Śródziemiu, przeżywaj niebezpieczne przygody, szukaj skarbów i walcz ze sługami Cienia. Elfowie, hobbity, krasnoludowie i tajemniczy Strażnicy Północy — jakim klasycznym tolkienowskim bohaterem zagrasz? 

Prosta mechanika, klimat Władcy Pierścieni i Hobbita, motywy, wątki i bohaterowie z powieści

Od czego zacząć? Zestaw Startowy lub Podręcznik główny

WIĘCEJ INFORMACJI

Cyberpunk RED

Cyberpunk RED

Mroczna przyszłość / dystopia / miasto / Cyberpunk / zaawansowana technologia

Zostań legendą Night City — Krawędziarzem, którego imię budzi podziw i postrach. W zniszczonym wojną świecie staw czoła bezlitosnym gangom, chciwości megakorporacji oraz nieustającej walce o wpływy. Czy pozostanie w tobie coś ludzkiego?

Rozbudowane zasady i opisy, świat znany z gier wideo oraz filmów

Od czego zacząć? Podręcznik główny lub darmowy starter w PDF

WIĘCEJ INFORMACJI

Blade Runner

Blade Runner

Mroczna przyszłość / dystopia / śledztwo / Androidy / dylematy moralne / pytania o naturę człowieczeństwa

Zostańcie łowcami androidów z Wydziału Wykrywania Replikantów Departamentu Policji Los Angeles. Jako detektywi — ludzie albo replikanci o niepowtarzalnych specjalnościach oraz wspomnieniach — zmierzycie się z kryminalnymi zagadkami deszczowego megalopolis skąpanego w świetle pulsujących neonów.

Prosta mechanika, klimatyczna rozgrywka, świat znany z powieści Philipa K. Dicka, filmów oraz komiksów

Od czego zacząć? Podręcznik główny

Brindlewood Bay

Brindlewood Bay

Babcie / śledztwo / horror / przedwieczna groza / sielankowa atmosfera

Mroczna, lecz przytulna detektywistyczna gra fabularna. Jako starsze panie — członkinie lokalnego klubu książki kryminalnej — stawicie czoła okropnościom rodem z mitologii Cthulhu, uwielbianej przez miłośników twórczości H.P. Lovecrafta.

Prosta mechanika, znany nam świat, wiele inspiracji powieściami i serialami detektywistycznymi

Od czego zacząć? Podręcznik główny

WIĘCEJ INFORMACJI

Fabula Ultima

Fabula Ultima

Fantasy / JRPG, anime i manga / przygoda / podróż / walka ze złem

Pełna heroicznych opowieści gra inspirowana m.in. legendarną serią Final Fantasy. Stwórzcie swój własny świat, jego historię, magię, miasta oraz mieszkańców, a następnie wkroczcie na ścieżkę epickich przygód jako najprawdziwsi bohaterowie!

Prosta, innowacyjna mechanika, uniwersalny, plastyczny system, tworzenie własnego świata, ogromna dowolność rozgrywki

Od czego zacząć? Starter lub Podręcznik główny

WIĘCEJ INFORMACJI

Vaesen. Mityczne Istoty

Vaesen. Mityczne Istoty

Tajemnice / ludowa magia / nordyckie i słowiańskie legendy / horror / śledztwo

Gra w klimacie nordyckiego horroru, osadzona w świecie, gdzie ludowe wierzenia i pradawne mity bywają straszną codziennością. Spotkasz tu trolle, syreny, wilkołaki i inne istoty. Po czyjej stronie staniesz?

Prosta mechanika, znany nam świat, motywy znane z baśni i legend

Od czego zacząć? Podręcznik główny

WIĘCEJ INFORMACJI

Pendragon

Pendragon

Średniowiecze / fantastyka / legendy arturiańskie / rycerze Okrągłego Stołu

Zostań jednym z rycerzy legendarnego króla Artura i poznaj średniowieczną Anglię, gdzie prawdziwa historia spotyka się z magią oraz fantastyką. Załóż swój własny ród, wyrusz na wojenną wyprawę i pomóż ochronić królestwo przed złem jako bohater, którego czyny opiewają rycerskie eposy.

Prosta mechanika, wyjątkowe połączenie historii z fantastyką, magia i legendy, duża dowolność rozgrywki

Od czego zacząć? Starter lub Podręcznik główny (już wkrótce!)

WIĘCEJ INFORMACJI

Tajemnice Pętli

Tajemnice Pętli

Wścibskie dzieciaki / tajemnice / roboty / alternatywne lata 80. i 90.

Pełna klimatu i przygód gra, w której zagracie jako wścibskie dzieciaki. Kto lepiej poradzi sobie z rządowymi spiskami, inteligentnymi robotami i szalonymi naukowcami, jak nie one?

Prosta mechanika, znany nam świat, granie dzieciakami lub nastolatkami, klimat Stranger Things i serialu Tales from the Loop

Od czego zacząć? Zestaw Startowy

WIĘCEJ INFORMACJI

MIasto Mgły

MIasto Mgły

Superbohaterowie / baśnie, legendy i półbogowie / śledztwo / komiks / neo-noir

Filmowa gra, będąca połączeniem serialu detektywistycznego, Amerykańskich Bogów Gaimana i seriali Marvela takich jak Jessica Jones czy Daredevil. W ogromnym mieście w zwykłych ludziach przebudziły się supermoce — tylko jak sobie z nimi radzić?

Rozbudowany świat, unikalna mechanika, opowieść skupiona na postaciach

Od czego zacząć? Zestaw Startowy

WIĘCEJ INFORMACJI

Coriolis

Coriolis - Trzeci Horyzont

Sci-fi / kosmos / orientalny klimat / eksploracja i przygoda

Uniwersum Coriolisa to świat, gdzie baśń i wiara w boskie Ikony nierozerwalnie splata się z kosmiczną technologią. Eksploruj układy Trzeciego Horyzontu na pokładzie własnego statku!

Prosta mechanika, Baśnie tysiąca i jednej nocy w kosmosie, duża dowolność rozgrywki

Od czego zacząć? Podręcznik główny lub darmowy starter w PDF

WIĘCEJ INFORMACJI

Equestria - Puść Wodze Fantazji

Equestria - Puść Wodze Fantazji

My Little Pony: Przyjaźń to magia / przygody / fantasy / przyjazny dla najmłodszych (i nie tylko!)

Equestria to magiczna kraina, w której zagracie jako kucyki ziemskie, pegazy lub jednorożce, przeżywające codziennie niezwykłe przygody. Gra na podstawie 4. generacji My Little Pony — idealna dla młodszych i starszych fanów!

Rozbudowane zasady i opisy, świat znany z gier video oraz filmów

Od czego zacząć? Podręcznik główny

WIĘCEJ INFORMACJI

Produkt został dodany do listy życzeń