Przedwiecznych przebudzamy od ręki. Na produkty z przedsprzedaży trzeba będzie poczekać. Kliknij i sprawdź nasze przedsprzedaże!

Czym są gry fabularne (RPG)?

Wejdźcie do świata wyobraźni i przeżyjcie nieskończone przygody, o jakich zawsze marzyliście! Czy podróżujecie przez kosmiczną pustkę, czy przesiadujecie w karczmie, czy do Waszej agencji detektywistycznej wchodzi właśnie przerażona kobieta, ta opowieść zawsze zależy od Was!

Czym są gry RPG?

W RPG (z ang. role-playing games), czyli grach fabularnych, gracze wcielają się w stworzonych przez siebie bohaterów, aby następnie wkroczyć na ścieżkę licznych przygód, przygotowanych dla nich przez Mistrzynię bądź Mistrza Gry (w skrócie MG). MG koordynuje rozgrywkę, czuwa nad jej przebiegiem, opisuje świat dookoła, odgrywa role bohaterów niezależnych (czyli innych postaci pojawiających się w opowieści – np. jeżeli postać graczki chciałaby porozmawiać ze złodziejem, którego ścigała drużyna, odegra go MG) oraz prosi graczy o wykonywanie odpowiednich testów za pomocą kości. 

Gra polega na wspólnym opowiadaniu historii,
dowolnie kształtowanej oraz wymyślanej przez wszystkich graczy.

W co tak naprawdę gramy?

W dużej mierze zależy to od systemu (np. Zew Cthulhu, Cyberpunk RED), na który się zdecydujecie. Każdy charakteryzuje się innymi zasadami, światem oraz tematyką. 

Jak wybrać świat?

Zadajcie sobie pytanie, czego oczekujecie od rozgrywki: jeśli chcecie rozwiązywać tajemnice i przeprowadzać detektywistyczne śledztwa w konwencji horroru, sięgnijcie po Zew Cthulhu. Jeśli macie ochotę na rozgrywkę pełną akcji osadzoną w mrocznej, dystopijnej przyszłości, sprawdźcie Cyberpunka RED. Jeśli natomiast szukacie niefrasobliwego, lekkiego systemu, który pozwoli się Wam wyluzować i przeżyć przy okazji kilka nostalgicznych chwil, zajrzyjcie do Tajemnic Pętli. Powstało wiele najróżniejszych systemów i każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Jakie są zasady w tej grze?

Zasady, na jakich działa dany system nazywamy mechaniką. Służą one do rozwiązywania tzw. testów, czyli rzutów kośćmi. Zależnie od wyniku, postać odnosi sukces bądź ponosi porażkę, a MG przedstawia graczowi następujące po niej konsekwencje. Opis zasad znajdziecie w podręczniku do gry.

Przykład: Postać gracza rusza w pogoń za potworem, który ucieka po dachach. Staje na krawędzi budynku i chce przeskoczyć na drugą stronę. MG prosi gracza o wykonanie testu na Skakanie. Jeśli test się powiedzie, postać przeskakuje bezpiecznie na drugą stronę i kontynuuje pościg. W wypadku porażki potyka się, ześlizgujesz się z dachu, po czym ląduje w śmietniku, trochę się obijając. Potwór znika z oczu – uciekł, postać gracza nie da rady go już dogonić.

Skąd brać historie?

Zazwyczaj MG posługuje się wcześniej przygotowanym scenariuszem, jednak od graczy zależy, w jakim kierunku potoczy się opowieść. Do większości wydanych gier powstają dodatki ze scenariuszami, wiec na pewno coś dla siebie znajdziecie na początek, MG może również wymyślić własną historię! Jednak zachęcamy, żeby na początku wybrać jug gotową opowieść. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż każdy scenariusz posiada pewne założenia i zaplanowane przez MG wydarzenia, postacie graczy zawsze mogą go zaskoczyć, wpadając na nieszablonowe rozwiązanie każdego problemu. Piękno gier fabularnych, leży w ich nieskończonych możliwościach!

Podpowiedź: część systemów oferuje bezpłatne startery, dzięki którym możecie szybko rozpocząć rozgrywkę! Opis naszych systemów oraz linki do bezpłatnych starterów znajdziecie TUTAJ

Przed zagraniem w RPG-a należy zebrać drużynę!

Gry fabularne to przede wszystkim wspaniała zabawa w gronie znajomych lub rodziny. Wspólne przeżywanie przygód, odkrywanie tajemnic, misje kosmiczne, walka ramię w ramię z hordami orków czy ucieczka przed mafijnymi gangami; słowem: to wszystko, co zawsze chcieliście robić w piątkowe popołudnia.

W RPG-i możecie grać zarówno spotykając się ze znajomymi twarzą w twarz, jak i online. Oba sposoby mają swoje zalety, więc czy zasiądziecie razem przy stole, żeby porzucać kośćmi, czy zdecydujecie się na sesję przez internet, najważniejsze, żeby dobrze się bawić.

Gry fabularne to także okazja do poznania nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Zagraj z nami swoją pierwszą sesję!

Koordynujemy kilka przyjaznych, otwartych społeczności, gdzie zawsze możecie poprosić o poradę, zadać nurtujące Was pytania lub po prostu porozmawiać o swoim hobby. Na naszym Discordowym serwerze co dwa tygodnie odbywają się RPG-owe sesje, idealne dla początkujących, prowadzone przez naszych zaprzyjaźnionych MG.

Serdecznie zapraszamy Was do odwiedzenia poniższych miejsc, jeśli chcecie na dobre wkręcić się w świat gier fabularnych:

Grupy tematyczne

Ogólna grupa dla fanów RPG

Słowniczek

Krótki słowniczek, wyjaśniający podstawowe pojęcia związane z grami fabularnymi:

MG – Mistrzyni/Mistrz Gry; osoba prowadząca rozgrywkę, przygotowująca przygodę;
Graczka/Gracz – uczestniczka/uczestnik przygotowanej przez MG przygody; osoba wcielająca się w rolę swojej wymyślonej postaci;
Sesja – pojedyncza rozgrywka w grę fabularną;
Kampania – zbiór kilku sesji, tworzących i zamykających jeden wątek;
System – konkretna gra fabularna z własną mechaniką i światem, np. Zew Cthulhu, Tajemnice Pętli, Cyberpunk RED, Dungeons & Dragons
Rzut – turlanie koścmi ;)
Test – rzut, który sprawdza konkretną umiejętność postaci; od wyniku testu zależy powodzenie akcji wykonywanej przez postać;
Karta postaci – zbiór najważniejszych informacji nt. postaci, od danych personalnych, przez umiejętności, aż po cechy charakteru oraz historię;

Przykładowa sesja

Poniżej przedstawimy wam fragment przykładowej sesji w Zew Cthulhu, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące przebiegu rozgrywki.

MG – Hania

Graczka 1 – Zuza (gra policjantką o imieniu Margaret)

Gracz 2 – Piotrek (gra dziennikarzem o imieniu Chris)

Gracz 3 – Rafał (gra detektywem o imieniu Johnny)

MG: Wchodzicie do zadymionej, śmierdzącej papierosami piwnicy. Wokół rozstawione są stoły i krzesła, przy których siedzą dość elegancko ubrani ludzie. Mężczyźni mają na sobie garnitury, kobiety przechadzają się w luźnych, prosto skrojonych sukienkach po kolano. Pod ścianą gra zespół jazzowy, a za blatem stoi potężnie zbudowany barman. Nikt nie zwrócił uwagi na wasze przybycie, ludzie kontynuują rozmowy przy stolikach. Jest raczej głośno, wszyscy dobrze się bawią.

Zuza: Rozglądam się po sali w poszukiwaniu naszej starej znajomej. Czy coś rzuca mi się w oczy?

Piotrek: Ja też chcę się rozejrzeć.

MG: Zróbcie test na Spostrzegawczość.

Zuza i Piotrek rzucają kostkami, po czym porównują wyniki z wartością umiejętności Spostrzegawczość na swoich kartach postaci: Sukces!

MG: W kącie sali widzicie kobietę ubraną w luźne, garniturowe spodnie, koszulę i marynarkę. Na głowie nosi kapelusz, pomimo tego, że siedzi przy stole. W ręce trzyma długiego papierosa. Rozpoznajecie ją i macie pewność, że to Valencia.

Zuza: Wskazuję głową w jej stronę, żeby wszyscy na nią spojrzeli. “Hej, patrzcie. Znaleźliśmy naszą uciekinierkę.”

Piotrek: “Tak, też ją zauważyłem. Podchodzimy tak po prostu?”

Zuza: “Ja bym tak zrobiła, żeby znowu nam nie uciekła.”

Rafał: “A ja mam ochotę na szklaneczkę czegoś mocniejszego, moi drodzy.” Podchodzę do baru i zamawiam whiskey.

MG: Barman patrzy na ciebie spode łba, wycierając szklankę. “Ktoś ty? Nie widziałem cię tu wcześniej.”

Rafał: “Ależ pan markotny! Na imię mam Johnny. I to na razie powinno wystarczyć. Zaprosiła mnie tutaj moja przyjaciółka, pomyślałem, że napiję się czegoś, zanim do mnie dołączy.” Posyłam mu mój rozbrajający uśmiech.

MG: Ok, rzuć na Gadaninę.

Rafał rzuca kostkami i porównuje wyniku ze swoją kartą postaci: Porażka... 

MG: Barman warczy na ciebie: “Wynoś mi się stąd, Johnny, zanim zawołam, kogo trzeba.”

Rafał: “Proszę pana, po co te nerwy…”

MG: Barman odwrócił się od ciebie i zawołał czyjeś imię w stronę zaplecza. Moment później wychyla się stamtąd groźnie wyglądający człowiek w garniturze. Barman wskazał mu na ciebie. “Wypad z nim.”

MG: Chris, Margaret, widzicie, jak Johnny wraca do was zdenerwowany i bez swojej szklaneczki alkoholu.

Rafał: “Margaret, Chris...Chyba mamy problem.” Wskazuję im za siebie, na zbliżającego się do nas ochroniarza.

Piotrek: “Johnny, coś ty znowu narobił…” Czy Valencia nadal siedzi przy swoim stoliku?

A możesz wolisz posłuchać?

Produkt został dodany do listy życzeń

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej