Snujesz plany na przyszłość? Sprawdź nasze zapowiedzi!

Gry RPG

NIESKOŃCZONY ŚWIAT WYOBRAŹNI | Gry fabularne (RPG) pozwolą Wam przeżywać niekończące się przygody w najróżniejszych światach, uniwersach i galaktykach. Gra polega na wspólnym opowiadaniu historii, dowolnie kształtowanej oraz wymyślanej przez wszystkich graczy. Potrzebujecie tylko zgranej paczki, kostek oraz podręcznika do wybranego systemu, żeby wyruszyć w podróż, która na zawsze odmieni Wasze życie! Chcesz dowiedzieć się więcej o grach RPG? Zajrzyj TUTAJ.

Czym są gry RPG – gry fabularne – i jak zacząć nową przygodę, czyli krótki poradnik dla początkujących

Szukasz ze znajomymi alternatywy dla planszówek? Lubisz poznawać ciekawe historie, na które gracz ma realny wpływ? Rozwiązaniem jest gra fabularna RPG! Tutaj dowiesz się, jak zacząć grać w RPG, poznając odpowiedzi na podstawowe pytania: „Jak wygląda gra RPG?”, „Jakie są dobre gry RPG?” i „Co jest potrzebne do gry RPG?”!

Co to znaczy gra RPG? 

Gry fabularne – znane też jako papierowe RPG – to po angielsku role-playing games, czyli gry, gdzie odgrywamy jakąś rolę. Jak się gra w gry RPG? Wcielasz się w wymyślonego bohatera i patrzysz na świat jego oczami, mówisz, co myśli i jakie działania podejmuje. Wszystko toczy się w fikcyjnej rzeczywistości stworzonej wspólnie przez grających, zazwyczaj Mistrza Gry oraz kilku graczy. Razem wymyślają i opowiadają oni jakąś historię: w większości gra fabularna RPG polega na rozmowie. Chociaż możesz śledzić losy bohatera na planszy, większość rozgrywki w papierowe RPG ma miejsce jedynie w sferze wyobraźni. W gry RPG mogą grać wszyscy – rodziny, grupy przyjaciół i dzieci!

Kim jest Mistrz Gry? 

Mistrzem lub Mistrzynią gry nazywamy osobę, która czuwa nad zabawą, jaką jest gra fabularna RPG. To narrator: opisuje otaczający bohaterów świat, przygotowuje śledztwa, walki i tajemnice, wciela się w inne postaci pojawiające się w opowieści i mówi, kiedy gracze powinni wykonać test za pomocą kości. Papierowe RPG to rozrywka, gdzie MG może wymyślać własne historie lub korzystać z gotowych scenariuszy.

Jak wygląda gra RPG?

Gra fabularna RPG wymaga czasem tzw. testów. Są to po prostu rzuty kośćmi. Gdy twój bohater musi wykonać jakieś zadanie, Mistrz Gry powie ci, jakimi kośćmi musisz rzucić, aby poznać rezultat. W zależności od wyniku bohater może odnieść sukces albo ponieść porażkę – Mistrz Gry przedstawia konsekwencje, a ty mówisz, jak reaguje twoja postać. Tak wygląda sesja RPG: rozmawiacie, podejmujecie decyzje i akcje, rzucacie kośćmi, powoli tworzycie opowieść. Testy wykonuje się w przeróżnych sytuacjach, jak walka, pościg, poszukiwanie wskazówek czy przekonywanie innych do swoich racji. Spotkanie, w trakcie którego odbywa się gra, nazywamy sesją RPG.  Gry fabularne ogranicza tylko wyobraźnia!

Co jest potrzebne do gry RPG? 

Mistrz Gry, kilku graczy, kości, karta postaci („dziennik” z najważniejszymi informacjami na temat bohatera)… I oczywiście sama gra! Gry fabularne w większości mają formę podręcznika – książki-instrukcji z zasadami rozgrywki. W gry RPG najłatwiej zacząć z zestawem startowym lub podręcznikiem głównym. Zestawy startowe zawierają skrócone zasady, przyjazne dla początkujących. W zestawie startowym do gry RPG znajdziesz dodatkowo gotowe przygody, pomoce dla graczy, kości, karty postaci – wszystko, czego potrzeba, żeby zacząć grać w papierowe RPG (...poza graczami ;))!

Jakie są dobre papierowe RPG?

Wybór jest ogromny, więc jaka jest najlepsza gra fabularna RPG? Nie ma na to jednej odpowiedzi. Zew Cthulhu – gra RPG to kultowy, detektywistyczny horror. Ma ponad 40 lat i doczekał się siedmiu edycji. Jedyny Pierścień, Tajemnice Pętli i Fabula Ultima to nowe gry fabularne z prostymi zasadami, docenione wieloma prestiżowymi nagrodami. Cyberpunk RED to legendarna gra fabularna RPG. Spodoba się fanom świata z gry CD Projekt RED, ale mroczna dystopia to też nowy Blade Runner – gra fabularna. Miłośnikom ludowych wierzeń, nordyckiej czy słowiańskiej mitologii polecamy Vaesen. Mityczne istoty. Fani legend arturiańskich mogą sięgnąć po papierowe RPG Pendragon, kosmicznych opowieści sci-fi po Coriolisa, a twórczości Tolkiena po Jedyny Pierścień lub Władcę Pierścieni 5E – gra fabularna. Z kolei wielbicielom kryminałów i true crime spodoba się Brindlewood Bay, gdzie tropem zbrodni podąża… gang wścibskich staruszek. Gry RPG oferują coś dla każdego!

Jakie fabularne gry RPG znajdziesz w naszym sklepie? Zajrzyj tutaj!

Zacznij przygodę!

Opowieści Baśniomistrza: Tajemnice Dziwnolasu

BMG014
Opowieści Baśniomistrza to drużynowa gra paragrafowa, dzięki której wyruszycie na niesamowitą przygodę!  Grać mogą wszyscy — dzieciaki, dorośli i nastolatki, a rolę Baśniomistrza lub Baśniomistrzyni może przyjąć każdy, kto potrafi czytać głośno i wyraźnie. Łatwe do opanowania zasady sprawiają, że rozgrywkę możecie rozpocząć niemal od razu. W tej grze nie...
99,90 zł 218

Zew Cthulhu: Zestaw Startowy + PDF

ZEW120
Zestaw Startowy zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć przygodę z Zew Cthulhu RPG – fabularną grą pełną zagadek i horroru! Jeden z graczy wciela się w Strażnika Tajemnic, narratora prowadzącego grę, który przedstawia pozostałym uczestnikom zabawy historię i fabułę przygody oraz odgrywa spotykane przez nich postacie. Pozostali gracze wcielają...
119,90 zł 221
Produkt został dodany do listy życzeń