Pyrkonowe szaleństwo! Promocje na gry fabularne i paragrafowe
Mity Wojny: Historyczność - gra a rzeczywistość

Ten aspekt rozgrywki jest niezwykle istotny dla wielu Strażników. Autorzy Mitów wojny zalecają jednak daleko posuniętą ostrożność w wykorzystywaniu historycznych wydarzeń czy postaci jako głównych osi scenariuszy. Owszem, mogą stanowić element tła, ale raczej nie powinno się zmieniać ich losu. Co więcej, Strażnicy powinni unikać mieszania elementów wynikających z ludzkich działań z mitami Cthulhu. Za obozami koncentracyjnymi stali konkretni ludzie, a nie Wielcy Przedwieczni. Sugerujemy też, aby nie przygotowywać scenariuszy rozgrywających się w obozach koncentracyjnych czy podczas Powstania Warszawskiego. Strażnik powinien pamiętać, że ofiarom i bohaterom należy się szacunek, a wykorzystywanie ich do rozrywki wydaje się przekraczać pewne granice tegoż.

Strażnik powinien traktować wydarzenia historyczne jako tło, które nie ma związku z mitycznymi potworami spoza czasu.

Dopiero ludzie, w swym dążeniu do krótkowzrocznych celów, uwalniają zło i prowadzą do tragedii. Rolą Konspiratorów jest zapobieżenie koszmarowi. Oczywiście Strażnik, tworząc scenariusze dla swojej drużyny, nie musi trzymać się tych wytycznych, ale powinien wziąć to pod rozwagę. Świadomość, że jako gatunek potrafimy tak skutecznie krzywdzić się nawzajem, jest równie przerażająca, jak wiara w powrót Wielkich Przedwiecznych.

Ludzki konflikt, który wywiera tak olbrzymią presję na bohaterów, dla mitycznych istot jest zasadniczo nieistotny. Ludzkie okrucieństwo być może w jakiś sposób fascynuje niektóre z bardziej dociekliwych czy bliższych ludziom ras, ale nigdy nie jest wynikiem ich bezpośredniego działania. Ludzie w rękach mitów są jedynie marionetkami, a plany przedwiecznych istot są dla nich niepojmowalne, szczególnie w perspektywie czasowej rozciągniętej na długie eony. 

Trwająca wydawałoby się wieczność wojna jest dla pozaziemskich bytów czymś, co trwa krócej niż mrugnięcie okiem. Być może nawet nie zarejestrowały takiego wydarzenia.

Ani Niemcy, ani przedstawiciele okupowanych narodów nie współpracują w żaden sposób z istotami z mitów. Być może w wyniku przeżytych koszmarów, ewidentnego szaleństwa lub czystego przypadku otarli się o wiedzę o tych straszliwych bytach. Mogli nawet próbować zaprząc je do swych celów, myśląc naiwnie, że ludzki umysł i siła woli są w stanie okiełznać takie siły. Jednak w ogólnym rozrachunku to mity używają ich do swych celów – otwarcia bramy i uzyskania kolejnego przyczółku w naszym świecie, zamaskowania swej działalności czy też pozyskania kolejnych sług.

Przykładem wykorzystywania wydarzeń historycznych jako tła może być niesamowite szczęście Hitlera w unikaniu zamachów na swoje życie (fakt historyczny). Konspiratorzy mogą wpaść na trop „astrologa” (fikcja), który wykorzystuje wiedzę mityczną, aby chronić Führera, wpływać na zmianę jego planów czy nawet na decyzje aliantów (nigdy niezrealizowane brytyjskie plany zamachów). Kampania, osnuta wokół działań i podróży Hitlera, może koncentrować się na unieszkodliwieniu lub zlikwidowaniu astrologa, aby inne postacie (fikcyjne lub historyczne) odniosły w końcu sukces. Alternatywnie, celem Konspiratorów może być porwanie i zmuszenie astrologa, aby wpłynął na Hitlera tak, by ten popełnił samobójstwo (ponownie – fakt historyczny). 

Zacznij przygodę!

Opowieści Baśniomistrza: Tajemnice Dziwnolasu
  • -20%

Opowieści Baśniomistrza: Tajemnice Dziwnolasu

BMG014
Opowieści Baśniomistrza to drużynowa gra paragrafowa, dzięki której wyruszycie na niesamowitą przygodę!  Grać mogą wszyscy — dzieciaki, dorośli i nastolatki, a rolę Baśniomistrza lub Baśniomistrzyni może przyjąć każdy, kto potrafi czytać głośno i wyraźnie. Łatwe do opanowania zasady sprawiają, że rozgrywkę możecie rozpocząć niemal od razu. W tej grze nie...
79,92 zł 218 99,90 zł
Pozostało
Zew Cthulhu: Zestaw Startowy + PDF
  • -30,00 zł

Zew Cthulhu: Zestaw Startowy + PDF

ZEW120
Zestaw Startowy zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć przygodę z Zew Cthulhu RPG – fabularną grą pełną zagadek i horroru! Jeden z graczy wciela się w Strażnika Tajemnic, narratora prowadzącego grę, który przedstawia pozostałym uczestnikom zabawy historię i fabułę przygody oraz odgrywa spotykane przez nich postacie. Pozostali gracze wcielają...
89,90 zł 221 119,90 zł
Pozostało
Produkt został dodany do listy życzeń