Nowe podręczniki, to nowe opowieści! Obejrzyj nowości!
Różne oblicza Trzeciego Horyzontu

Fantastyka naukowa nie jest gatunkiem łatwym, lecz pomimo tego ma wielu zwolenników i wielbicieli, gdyż na całym świecie odbywają się liczne kongresy futurologiczne czy naukowe poświęcone naturze kosmosu oraz szeroko pojętej wizji patrzenia w przyszłość. Ogromna ilość dzieł ze świata popkultury udowadnia, jak bardzo popularne jest nasze cywilizacyjne marzenie o międzygwiezdnych podróżach, których celem jest eksploracja obcych planet, a nawet kontakt z nieznanymi formami życia. Czy wiesz, że wszystkie z owych dzieł możesz potraktować jako potencjalne inspiracje do sesji Coriolisa?

Nie ukrywajmy - kosmiczny horyzont kusił i kusić będzie - wystarczy sięgnąć po najbliższe przykłady.

Jednym z nich jest trylogia Mass Effect od studia Bioware. Niniejsza gra wideo zatrzęsła niejednym pokoleniem graczy na całym świecie! Śmiem stwierdzić, że zmieniła dużo w postrzeganiu kosmicznych przygód, choć gdyby przyjrzeć się jej dokładnie mamy do czynienia ze zwyczajną dramatyczną historią walki o przyszłość utraconej Ziemi. Mass Effect jest także opowieścią o ludziach i obcych walczących pod wspólnym sztandarem, a łączy ich jeden cel - walka z zagrożeniem spoza ich układu. Brzmi dosyć klasycznie, nieprawdaż? Jednak na całą tę opowieść składają się dziesiątki wątków, światów i agend tak mocno intrygujących, że grzechem jest z nich nie skorzystać podczas tworzenia własnych sesji RPG. Wojna, polityka, korporacyjne tajemnice, starożytne kultury, konflikty społeczne czy relacje między załogantami na pokładzie statku to przepis na solidne science-fiction (oczywiście z większym naciskiem na fiction ;)). Użyj elementów, które są Ci bliskie bądź zaabsorbuj wszystko na rzecz swojej historii, aby następnie poprowadzić ją w innym kierunku.

Kolejnym przykładem może być Dead Space, który czerpie pełnym garściami z konwencji survival horroru - co oczywiście nie jest wielkim odkryciem, lecz na pewno jest wartym przypomnienia przykładem. Pokład ogromnego statku dryfującego w martwej próżni kosmosu zostaje przejęty przez nieznane istoty, które rozpoczynają żer na załogantach. Wszystkie przyczyny tej tragicznej sytuacji pozostają nieznane, a czego mogą dowiedzieć się gracze, jeśli tylko znajdą się tym statku?

Zadajmy sobie pytania:

  • Co gdyby na podobny okręt trafiły postaci waszych protagonistów?
  • Może został nawiedzony przez duchy i dżiny z próżni?
  • Może starożytny artefakt wpłynął na działanie sztucznej inteligencji gwiezdnego okrętu?
  • Czy bohaterowie zawierzyliby życie Ikonom przeszukując puste pokłady stalowego molocha?
  • Czy słuchaliby enigmatycznych anomalii głosów z pustki rozchodzących się w tym miejscu?
  • I właściwie dlaczego Ikona Pokładowego Chłopca odwróciła się od byłej załogi?
  • Może dopuścili się oni czegoś niewyobrażalnie złego?

Wykorzystaj elementy charakterystyczne, aby zbudować swoją wizję tych wydarzeń - skonfrontuj to, co oferuje świat Coriolisa z rekwizytornią gatunkową survival horroru. Baw się konwencją i ulepszaj ją, ponieważ zupełnie wszystko jest w zasięgu Twojej ręki.

W ramach opisywania krajobrazów inspiracjami wartymi do wykorzystania uważam grafiki koncepcyjne z Destiny 2 lub chociażby nadchodzącego Starfielda. Równie dobrym przykładem (zarówno pod kątem wizualnym, jak i muzycznym) uznaję Homeworld: Deserts of Kharak lub Stellaris. Jednak ostrzegam - Stellaris może okazać się istną kopalnią pomysłów do Twoich scenariuszy - tak więc sięgasz po nie na własną odpowiedzialność.

Wniosek, który klaruje się z powyższych przemyśleń, jest całkiem prosty. Coriolis jest pokaźnych rozmiarów piaskownicą, pełną rozmaitych elementów mogących posłużyć jako fundamenty dla Twoich przygód. Elementów, znajdujących się w każdej solidnej adaptacji przygód rozgrywających się w kosmosie. Dobra rada? Na początek wystarczy wpaść na pomysł lub inspirację, a następnie przekuć ją w pełnoprawną sesję, co pozostawiam już Wam - graczom i mistrzom gry.

A jakie przygody Wy widzicie na horyzoncie?

Autor: Dawid Kłaczyński

Zacznij przygodę!

Opowieści Baśniomistrza: Tajemnice Dziwnolasu

BMG014
Opowieści Baśniomistrza to drużynowa gra paragrafowa, dzięki której wyruszycie na niesamowitą przygodę!  Grać mogą wszyscy — dzieciaki, dorośli i nastolatki, a rolę Baśniomistrza lub Baśniomistrzyni może przyjąć każdy, kto potrafi czytać głośno i wyraźnie. Łatwe do opanowania zasady sprawiają, że rozgrywkę możecie rozpocząć niemal od razu. W tej grze nie...
99,90 zł 184

Zew Cthulhu: Zestaw Startowy + PDF

ZEW120
Zestaw Startowy zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć przygodę z Zew Cthulhu RPG – fabularną grą pełną zagadek i horroru! Jeden z graczy wciela się w Strażnika Tajemnic, narratora prowadzącego grę, który przedstawia pozostałym uczestnikom zabawy historię i fabułę przygody oraz odgrywa spotykane przez nich postacie. Pozostali gracze wcielają...
119,90 zł 172
Produkt został dodany do listy życzeń