Snujesz plany na przyszłość? Sprawdź nasze zapowiedzi!

7 rad dla początkujących Mistrzów i Mistrzyń Gry

Wiesz już, czym są gry fabularne, więc przyszła pora poprowadzić rozgrywkę! Poniżej znajdziesz 7 prostych porad, które pomogą ci przygotować się do pierwszej w życiu sesji bez niepotrzebnego stresu. Bycie MG to świetna, kreatywna rozrywka - i wcale nie jest trudne, nie daj sobie wmówić inaczej!

1. Wybierz system, w którym czujesz się najlepiej albo wybierzcie system wspólnie.

Masz swój ulubiony system, który trochę już znasz i chcesz go poprowadzić? Zrób to - na początek będzie ci łatwiej, jeśli wybierzesz coś, w czym czujesz się dobrze. Możesz też porozmawiać z grającymi i przedstawić im kilka opcji do wyboru, pokrótce opowiadając im o założeniach każdego z systemów - powinni wiedzieć, czego mogą się spodziewać. Wspólnie ustalcie, co najbardziej wam odpowiada i wtedy przygotuj się do prowadzenia wybranego przez was systemu. Listę naszych systemów znajdziesz tutaj (na dole strony).

Sugestia: Wybraliście konwencję detektywistyczną? Obejrzyj np. film Na noże, serial True Detective lub poszukaj inspiracji w innych, znanych ci książkach, filmach czy serialach, żeby bardziej wczuć się w klimat!

2. Porozmawiaj ze swoimi graczami.

Wspólnie ustalcie granice i ew. triggery (niepokojące, drażliwe treści), jakie mogą pojawić się podczas rozgrywki. Najważniejsza jest swoboda i dobra zabawa wszystkich grających (w tym twoja, MG!), więc podejdźcie do tego z odpowiednią wrażliwością i powagą - szanujcie wszystkie odpowiedzi. Jeśli ktokolwiek nie czuje się komfortowo z jakimś drażliwym tematem, nie umieszczaj go w swojej sesji.

Przykładowe pytania

Czy jest coś, co nie powinno być według ciebie elementem sesji? Np. przemoc wobec zwierząt albo szczegółowe opisy śmierci?
Czy bardzo się czegoś boisz? Np. pająków, szczurów, ciasnych przestrzeni?
Czy jest coś, co bardzo chciałbyś zobaczyć podczas naszych sesji? Np. poszukiwanie skarbów, magia, relacje rodzinne?

3. Wybierz gotowy scenariusz dla systemu, który chcesz prowadzić.

Na początek będzie ci łatwiej, jeśli użyjesz gotowego scenariusza - daj sobie czas, zanim zaczniesz pisać własne przygody. Prowadząc gotowy scenariusz, poznasz niuanse mistrzowania i przekonasz się, w jaki sposób doświadczeni Mistrzowie i Mistrzynie rozpisują rozgrywkę. Jeśli chcesz, możesz jednak dodać coś od siebie - nowe spotkanie, inną lokację bądź bohatera niezależnego.

Sugestia: proste do poprowadzenia scenariusze znajdziesz w Zestawach Startowych lub podręcznikach z głównymi zasadami.

4. Przeczytaj cały scenariusz, zanim zaczniesz planować rozgrywkę.

Zapoznaj się z całym scenariuszem, przeczytaj go od początku do końca, a dopiero potem rozplanuj wszystko po kawałku. Możliwe, że zechcesz wprowadzić drobne zmiany - będzie ci łatwiej, jeśli wpierw poznasz zakończenie.

5. Rób notatki!

Notatki dotyczące scenariusza pozwolą ci uporządkować wszystko po swojemu. Możesz zawczasu stworzyć wstęp i opisy do stałych elementów sesji (tj. tych, które na pewno się pojawią), dzięki czemu poczujesz się pewniej podczas prowadzenia. Improwizacja to przydatna umiejętność w grach fabularnych, jednak wszystko przychodzi z czasem.

6. Daj graczom swobodę i graj razem z nimi!

Nie bój się, jeśli graczki robią coś, czego nie przewidział scenariusz - to normalne. ;) Gracze lubią zaskakiwać MG i często wychodzą z tego najlepsze, najciekawsze historie! Pozwól im rozmawiać, dyskutować, kręcić się w kółko i stosować własne rozwiązania. Graj razem z nimi, a nie przeciwko nim. O to chodzi w grach fabularnych! 

Sugestia: potrzebujesz chwili na zastanowienie się, co zrobić dalej? Nie krępuj się i zarządź chwilę przerwy... to doskonały moment, żeby ktoś skoczył po kolejną paczkę chipsów. ;)

7. Pamiętaj, że to tylko zabawa!

Najważniejsze, żebyście wszyscy razem dobrze się bawili! Nie stresuj się prowadzeniem i nie stawiaj sobie ogromnych wymagań. Po sesji poproś grających, aby powiedzieli, co najbardziej im się spodobało, a co możesz poprawić następnym razem. Pamiętaj, aby również podzielić się swoimi wrażeniami z prowadzenia - jeżeli masz jakieś sugestie dla grających, koniecznie je im przekaż! Za drugim razem będzie już łatwiej!

Produkt został dodany do listy życzeń