Pyrkonowe szaleństwo! Promocje na gry fabularne i paragrafowe

6 porad dla początkujących graczek i graczy

Ktoś zaprosił cię do zagrania w RPG po raz pierwszy, ale nie wiesz, jak się do tego przygotować? Nie martw się! Poniżej znajdziesz 6 prostych porad, dzięki którym staniesz się wzorową graczką, jaką każdy chciałby mieć przy stole! 

1. Dowiedz się, w co gracie.

Jeśli MG przedstawi ci propozycję, poproś o dodatkowe informacje o grze, jej świecie i mechanice, a także fabule planowanej sesji, tak abyś mógł potem zastanowić się nad swoją postacią. Jeśli natomiast MG poprosi o pomoc w wyborze systemu, poczytaj coś o danych grach, podyskutujcie na ich temat i wspólnie podejmijcie decyzję o tym, w co chcecie zagrać.

Sugestia: Wybraliście konwencję o graniu dzieciakami? Obejrzyj np. film Goonies, serial Stranger Things lub poszukaj inspiracji w innych, znanych ci książkach, filmach czy serialach, żeby bardziej wczuć się w klimat!

2. Mów o ważnych dla ciebie rzeczach.

Jeśli MG zapyta o granice i triggery (drażliwe, niepokojące treści), podejdź do tematu na poważnie i przemyśl, co sprawia ci dyskomfort i czego nie chcesz spotkać w świecie gry (np. okrucieństwo wobec zwierząt, drastyczna przemoc, pająki, jeśli bardzo się ich boisz). Każda osoba ma swoją własną granicę komfortu i MG nie powinien podejmować decyzji za wszystkich - jeśli o czymś nie powiesz, nie oczekuj, że sam się tego domyśli. Uszanuj także potrzeby innych grających oraz samego MG, aby przy stole panowała przyjazna atmosfera.

Sugestia: Możesz również podzielić się ze swoim MG tym, co bardzo lubisz i co bardzo chętnie zobaczysz jako element sesji (np. poszukiwanie skarbów, magia, relacje rodzinne)!

3. Czytaj!

Jeśli MG wyśle coś do przeczytania - czy to fragment z podręcznika czy też inne materiały - koniecznie zapoznaj się z nimi przed sesją. Wszystko przebiegnie o wiele sprawniej, jeśli poświęcisz chwilę na przygotowania. W dodatku ułatwi ci rozgrywkę - kiedy przeczytasz, o czym jest dany system i jaką ma mechanikę, będziesz czuć się pewniej podczas sesji. Mocno ułatwisz też pracę MG!

4. Pomyśl nad postacią.

Na pierwszej sesji prawdopodobnie będziecie tworzyć swoje postaci (chyba że MG zdecyduje się skorzystać z gotowych postaci - zapytaj o to, jeśli nie było o tym mowy). Warto zastanowić się wcześniej nad kilkoma pomysłami na bohatera, dopasowując je do konkretnych systemów. Wybierz dla niego imię - często nad tym spędza się najwięcej czasu. ;) Przemyśl to, jaka jest twoja postać (silna, wytrzymała, przesądna?) i jakie mogą być jej mocne oraz słabe strony, a także co może robić w życiu. Trzymaj się prostych, nieskomplikowanych pomysłów - na początek będzie ci łatwiej, a historia sama potoczy się w interesującym kierunku!

Sugestia: Możesz poprosić MG o przesłanie fragmentów z podręcznika dot. tworzenia postaci, żeby na spokojnie zapoznać się ze sposobem ich kreowania w danym systemie. A może napiszesz kilka zdań na temat swojej postaci i przedstawisz ją MG wcześniej? Pamiętaj, że jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, swobodnie możesz skonsultować je z MG.

5. Przejmuj inicjatywę i pozwól przejmować ją innym.

Aby wszyscy dobrze się bawili, gracze także muszą być aktywni, rozmawiać ze sobą, z postaciami niezależnymi, inicjować różnorakie akcje i proponować rozwiązania podczas rozgrywki. Nie bój się odzywać, wpadaj na nieszablonowe pomysły i prezentuj je innym. Pamiętaj przy tym, że gracie wspólnie - jeśli inni także przejmują inicjatywę, nie wchodź im w słowo i wysłuchaj ich. Kiedy MG wprowadza was w jakąś scenę, przedstawia opis czy też tłumaczy konkretną sytuację, pozwól mu skończyć, a dopiero potem zadawaj pytania. Twój bohater nie musi występować w każdej scenie - nie wcinaj się wtedy w rozgrywkę. Każdy zasługuje na swoje pięć minut, zarówno ty, jak i inni. ;)

6. Pamiętaj, że to tylko zabawa!

Najważniejsze, żebyście wszyscy razem dobrze się bawili! Nie stresuj się i nie stawiaj sobie ogromnych wymagań. Po sesji poproś grających, aby powiedzieli, co w twojej grze najbardziej im się spodobało, a co możesz poprawić następnym razem. Pamiętaj, aby również podzielić się swoimi wrażeniami z innymi - jeżeli masz jakieś sugestie dla innych grających czy też MG, koniecznie je im przekaż!

Produkt został dodany do listy życzeń